Analiza techniczna – Ripple z szansami na dalsze wzrosty?

Na wstępie

Wszystkim chciałbym życzyć wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Niech nie opuszcza Was zdrowie i obyście codziennie kładli się spać z poczuciem spełnionego dnia 🙂

Mój stosunek do kryptowalut

Mój stosunek do krypto wyraziłem ostatnio wyprzedaniem wszystkiego co miałem. Nie wierzę w racjonalność dalszych wzrostów. Przypominają one już raczej manię aniżeli rozsądną inwestycje, dlatego w tym jak i w kolejnych wpisać z pewnością wielokrotnie przeczytacie „bądźcie ostrożni” itp. Ale nie piszę tego aby zniechęcić Was do czegoś, chcę zwrócić Waszą uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa.

BTC/USDT

Mimo przerwy, którą z pewnością odnotowaliście sytuacja na BTC nie zmieniła się w sposób znaczący, ale i też nie wydarzyło się nic niesamowitego oprócz korekty, która jak dobrze wiecie występuje na BTC od pewnego czasu i sięga zwykle ok 30%. Ta miała zakres ok 40% i zatrzymała się na wsparciu w okolicach 11500 USD. Zwróćcie uwagę na wolumen, który uchronił kurs przed dalszym obsuwaniem – oznaczony czerwoną strzałką. Od tego poziomu inwestorzy starają się o rozwinięcie kolejnej fali wzrostów. Pierwsza z nich zatrzymała się na linii trendu spadkowego i ponownie sprowadziła kurs w okolice 11500 USD. Druga próba ma się już nieco lepiej, ale natknęła się na opór na 17360 USD. Wczorajsza świeca zarysowała formacje świecową znaną jako „wisielec”, do jej rozwinięcia przydałoby się przełamanie wsparcia na 15520. Jego obrona będzie bardzo ważna dla kontynuacji wzrostów.

btcd1.png

Na wykresie W1 wyraźnie widać, iż spora część wzrostów kontynuowana byłą przy spadającym wolumenie. Mimo, że nie jestem entuzjastycznie nastawiony do kryptowalut, uważam, że w najbliższym czasie może nastąpić wzrost w okolice szczytów. Korekta – podobnie jak poprzednie – przebiegły dość podobnie i (niestety) nie zanosi się na zmianę schematów. Schemat ten opisywałem przynajmniej trzykrotnie w poprzednich analizach.
Mimo to bądźcie bardzo ostrożni. Bardziej niż zwykle.

btcw1.png

ETH/BTC

Inwestorzy na parze ETH/BTC wykazali się niezwykłą aktywnością i tej parze należy się zdecydowanie trochę miejsca! Teraz zabrzmi to jak usprawiedliwienie, ale… Jakiś czas temu popełniłem posta „Altcoiny z szansą na wzrosty” z perspektywy czasu widać, iż sama w sobie prognoza byłą dobra, zły był timing. Ale wykazałem to dokładnie w wyżej wskazanym pości. Kurs ETH spadał mniej przez około pół toku, dopiero na początku grudnia przy kursie 0,024 (co widać na wolumenie – zaznaczony niebieską strzałką) inwestorzy rozpoczęli skup, który jest kontynuowany do dzisiaj. Kurs z powodzeniem przełamywał kolejne opory, a teraz znajduje się na dość ważnym 0,067, którego przełamanie otworzy drogę na 0,083. Co ważne, podczas wzrostów para ETH/BTC przełamała linie trendu spadkowego, która pomimo kilku testów nie została przełamana. Popatrzcie też na RSI. Myślę, że bez większego wgłębiania się w temat – jasno widać dlaczego z niego korzystam do analizy kryptowalut.

ethw1.png

Na wykresie o interwale D1 nie dzieje się nic, co zasługiwało na większą uwagę. Myślę, że opis wykresu o interwale W1 dość dużo powiedział na temat ETH/BTC.

ETH/USD

Podczas MMC dużo było mojego gadania o poziomach 215, 260, 310, 345 i 413. Z perspektywy czasu okazuje się, że to ważne poziomy, przede wszystkim dwa ostatnie. Pierwsze przełamanie 413 nie dało dużego paliwa do wzrostów. ETH szybko zanurkowało w okolice 345 USD i ten właśnie poziom był swojego rodzaju trampoliną dla ETH. W kolejnych dniach kurs przełamał historyczny szczyt 546 i kontynuując ruch na północ wyznaczył nowy historyczny szczyt – 865 USD. Realizacja zysków zatrzymała się na wcześniejszym szczycie i dalej historie już znacie. Rzućcie okiem na RSI o kolejne wierzchołki, widzicie analogie?

ethusdd1.png

Ripple

A co tu się… Pozdrawiam wszystkich malkontentów 🙂 Bardzo podobnie jak do ETH, Ripple uformowało dołek na wsparciu 0,000123, który zadziałał jak trampolina. Tutaj sytuacja niekoniecznie jest wara dłuższego rozpisywania się, ale chciałbym zwrócić Waszą uwagę, na sygnały realizacji zysków. Oznaczyłem je kolorowymi strzałkami. Myślę, że gdyby bardziej przyglądnąć się wykresowi moglibyśmy dokładniej określić punkty zwrotne, ale sam wolumen jest ciekawym wskaźnikiem dla wszystkich próbujących swoich sił na tym altcoinie.
Aktualna sytuacja jest dość niebezpieczna bowiem bardzo szybko Ripple z totalnego dna wzrosło w okolicę historycznych szczytów. Szybkie i spektakularne wzrosty charakteryzują się równie szybkimi i spektakularnymi spadkami, a głębokość rynku nie powala na kolana.

ripple.png

Tradingview.com

Nie wiem dlaczego i po co, ale ktoś ponoć prosił, żeby pojawiła się ta informacja. Wszystkie wykresy, które wykorzystuje do swoich analiz pochodzą z tradingview.com. I w sumie uważam, że to jedna z lepszych aplikacji do analizowania kryptowalut.

A co z nowości na coinbe.net?

W najbliższych dniach na giełdzie coinbe.net zostanie uruchomiony handel na Ripple 😉

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

Komentarze: